Két éve még a hazai szakma sem hitte el, hogy van olyan fejlődés, amilyet Kenderesi Tamás produkál, ma egy egész ország bízik fantasztikus utolsó ötven méterében.
Amikor Kenderesi Tamás két éve, abszolút a semmiből berobbant az elitbe - és ez alatt mindjárt a világ elitjét kell érteni -, még itthon is sokaknak felszaladt a szemöldöke. Nem értették, nem tudták felfogni, hogy egy 17 éves srác, aki korábban saját korosztályában sem volt a legjobb itthon, hogy úszhat egyszeriben olyan időket, mint a szám nagy öregjei, a kipróbált veteránok. Doppingot emlegettek (igen, itthon, a hazai medencékben, nem Amerikában, mint Katinka esetében), miközben tendenciózusan kimaradt a válogatottból is: míg a többiek rendre külföldön edzőtáboroztak, ő otthon, Pécsett készült a nagy versenyekre edzőjével, Tari Imrével, és maximum Balatonfűzfőig jutott el, ha környezetváltozásra volt szüksége az úszókra a felkészülés közben szükségszerűen rátelepedő monotónia megtörése érdekében.
A 2014-es dordrechti ifjúsági Eb-re utazva ült először repülőn, majd ugyanabban az évben, Nandzsingba, az ifi olimpiára igyekezve másodszor. Mindkettőt megnyerte, ahogyan az országos bajnokságot is, Biczó Bence, valamint Cseh László előtt. Úgy tűnt, sima az útja. Ekkor már idehaza is szupertehetségként kezelték, időről-időre előkerült, hogy Phelps óta senki nem úszott ilyen fiatalon - ne feledjük, ez nem a nyeretlen kétévesek száma, hanem a talán leginkább megterhelő, taktikailag is legkomplexebb versenyszám - ennyire éretten 200 pillangót.
Igaz, az embernek volt valamiféle rossz, baljós előérzete: néhány évvel korábban ugyanezt már hallottuk Biczó Bence kapcsán, aki ugyanúgy ifjúsági olimpiát nyert, mint Tamás, de a felnőtt mezőnybe valamiért soha nem tudott igazán berobbanni. Még az utolsó ötvenjük is hasonlított, hiszen Kenderesi is az elképesztő hajrájára alapozta az úszásait - amolyan Gyurta Danisan az egész távja arra volt és van felépítve, hogy a befejező 75 m-en belül kétszer-háromszor is képes legyen ritmust váltani, ezzel sokkolva a mezőnyt, és a végére már savasodni kezdő idősebbeket. Az állítólagos szakértők emiatt még mindig szkeptikusan állnak hozzá.
2015-ben megint országos bajnok lett - legyőzve azt a Cseh Lászlót, aki pár héttel később Kazanyban vb-címet nyert -, de a világbajnokságra nem utazhatott el, mert rátört egy szörnyű betegség. Hogy milyen kór támadta meg új úszó csillagunkat, és hogyan jutott el odáig, hogy idolját legyőzve abszolút éremesélyesként ugrik a vízbe a riói olimpia 200 pillangójának döntőjében, itt elolvashatod.